PRACA ORYGINALNA
ZWIĄZEK MIĘDZY ZMIENNYMI ŚRODOWISKOWYMI A POLITYKĄ ZARZĄDZANIA ODPADAMI W KSZTAŁTOWANIU JAKOŚCI ŻYCIA W POLSCE. PODEJŚCIE REGIONALNE
 
Więcej
Ukryj
1
Jan Kochanowski University of Kielce
 
2
Krakov University of Economics
 
Zaznaczeni autorzy mieli równy wkład w przygotowanie tego artykułu
 
 
Data nadesłania: 07-02-2025
 
 
Data ostatniej recenzji: 04-03-2025
 
 
Data akceptacji: 07-05-2025
 
 
Data publikacji: 30-06-2025
 
 
Autor do korespondencji
Paweł Dziekański   

Katedra Ekonomii i Finansów; Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach; Uniwersytecka 15, 25-406 Kielce; Polska
 
 
Zagadnienia Ekonomiki Rolnej / Problems of Agricultural Economics 2025;383(2):50-70
 
SŁOWA KLUCZOWE
KODY KLASYFIKACJI JEL
D6
D11
Q53
Q56
Q57
 
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel:
Celem badania jest ocena wpływu zmian środowiskowych i polityki zarządzania odpadami na jakość życia mieszkańców powiatów w Polsce, z uwzględnieniem ich zróżnicowania przestrzennego.

Materiał i metody:
Badanie wykorzystuje analizę danych statystycznych, podejście porównawcze w celu identyfikacji regionalnych różnic i determinantów zmian oraz syntetyczną miarę (metoda TOPSIS). Dane statystyczne zostały zebrane na poziomie powiatów. Wybór danych był związany z dostępnością w Głównym Urzędzie Statystycznym za lata 2010–2020.

Wyniki:
Wyniki analizy pokazują stabilny poziom jakości życia, z tendencją wzrostu, co świadczy o efektywności polityki społecznej, ale wskazują także na potrzebę poprawy w regionach o niższym dobrobycie. Gospodarowanie odpadami utrzymuje się na stałym poziomie, jednak wymaga dalszych działań w zakresie recyklingu i infrastruktury oraz redukcji regionalnych nierówności. Stan środowiska naturalnego pogarsza się w obszarach o dużej urbanizacji i rozwoju przemysłowym, co podkreśla konieczność skoordynowanej polityki ochrony środowiska.

Wnioski:
Zmiany środowiskowe, takie jak zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia, wpływają na jakość życia, szczególnie w kontekście nierówności regionalnych. Polityka gospodarki odpadami i zielona transformacja są kluczowe w minimalizowaniu tych skutków, promując recykling i zrównoważony rozwój. Choć jakość życia i gospodarka odpadami pozostają stabilne, konieczne są dalsze działania na rzecz redukcji nierówności oraz poprawy stanu środowiska poprzez inwestycje w infrastrukturę i edukację ekologiczną.
Journals System - logo
Scroll to top